Pellegrini otvoril februárovú parlamentnú schôdzu, poslanci schválili aj 100 bodový program

31.1.2024 (SITA.sk) – Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) otvoril 9. schôdzu Národnej rady SR. Poslanci zároveň schválili aj program schôdze, ktorý obsahuje približne sto bodov.

Zmeny v zákone o ochrane oznamovateľov

Jeho súčasťou je prerokovanie vládnej novely Trestného zákona, ktorá ruší Úrad špeciálnej prokuratúry, v druhom čítaní, či vládna novela zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorá by mala odňať policajtom status chráneného oznamovateľa.

Vláda Roberta Fica (Smer-SD) zároveň navrhuje zmeny v zákone o ochrane oznamovateľov prijať v skrátenom legislatívnom konaní. Program obsahuje aj niekoľko vládnych návrhov z ministerstva dopravy, rezortu hospodárstva a ministerstva financií.

Na 9. parlamentnej schôdzi by poslanci zároveň mali voliť člena Rady Rozhlasu a televízie Slovenska a pokúsia sa odvolať predsedu parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Tibora Gašpara (Smer-SD) či predsedu parlamentného výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj Michala Šipoša (Slovensko).

Zníženie trestov za korupciu

Novela Trestného zákona výrazne znižuje tresty za korupciu a ekonomickú trestnú činnosť a zároveň ruší Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý sa špecializuje najmä na finančnú trestnú činnosť, korupciu, zločinecké skupiny a zneužívanie právomoci verejného činiteľa.

Právomoc nad vyšetrovaním trestnej činnosti patriacej do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu sa má vrátiť krajským prokuratúram a dohľad nad ich činnosťou Generálnej prokuratúre SR.

Ministerstvo spravodlivosti tiež hovorí o humanizácii trestov s ohľadom na princípy právneho štátu a priklonení sa k filozofii restoratívnej justície vrátane uprednostnenia alternatívnych trestov pred potrestaním páchateľa nepodmienečným trestom odňatia slobody.

Peňažný trest bude možné uložiť aj pri zločinoch. Novela tiež navrhuje rozšírenie podmienok pre premenu zvyšku trestu odňatia slobody na trest domáceho väzenia.

Obmedzovanie práv zamestnávateľa

Ochrana oznamovateľov protispoločenskej činnosti z radov príslušníkov Policajného zboru zanikne. Vyplýva to z novely zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Materiál konštatuje, že nadmerné využívanie, resp. zneužívanie inštitútu chráneného oznamovateľa sa do veľkej miery týka práve príslušníkov Policajného zboru, čo môže ohroziť schopnosť plniť zákonné úlohy.

Preto budú policajti vylúčení spod niektorých ustanovení daného zákona. Novela tiež poukazuje na skutočnosť, že poskytnutie statusu chráneného oznamovateľa predstavuje významný zásah do pracovnoprávneho vzťahu medzi zamestnancom a zamestnávateľom, pričom zásadným spôsobom obmedzuje práva zamestnávateľa.

Preto je podľa ministerstva vnútra žiaduce zaviesť do dotknutej právnej úpravy možnosť preskúmať na žiadosť zamestnávateľa rozhodnutie prokurátora o udelení ochrany zamestnancovi.

Transparentnejší model výberu riaditeľa SIS

Rokovať by sa malo aj o novele zákona o Slovenskej informačnej službe (SIS). Poslanec hnutia Progresívne Slovensko Tomáš Valášek chce zaviesť transparentnejší model výberu riaditeľa SIS. Zároveň chce tento proces zosúladiť s bežnou praxou v okolitých členských štátoch Európskej únie.

Podľa Valáška by mal byť kandidát na túto pozíciu verejne vypočutý parlamentným výborom pre obranu a bezpečnosť. „Riaditelia tajných služieb – ekvivalent riaditeľa SIS – v Česku, Maďarsku a Poľsku sú vyberaní po vypočutí vo výbore národného parlamentu,“ tvrdí poslanec.

Pripomína, že aj kandidáti na generálneho prokurátora SR či prezidenta Policajného zboru SR sú vyberaní až po vypočutí v príslušnom parlamentnom výbore.

„Aktuálny proces výberu riaditeľa SIS je teda anomáliou nielen v porovnaní s praxou v okolí, ale aj z perspektívy postupu na Slovensku pri výbere kandidátov na obdobne dôležité funkcie v štátnej správe,“ uvádza v predloženom materiáli Valášek.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Novela Trestného zákona, Ochrana oznamovateľov, Predseda parlamentu
Zdroj: SITA.sk – Pellegrini otvoril februárovú parlamentnú schôdzu, poslanci schválili aj 100 bodový program © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *